Dlaczego Amerykanie budują drewniane domy – budowa domów drewnianych jest nam przedstawiana coraz częściej jako alternatywa dla budownictwa, które w Polsce jest określane mianem tradycyjnego. Oczywiście budowanie domów z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów ceramicznych nie jest pozbawiona zalet.
Warto podkreślić, że określenie „z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów ceramicznych” ma szerokie znaczenie, ponieważ materiałów ceramicznych jest naprawdę bardzo dużo i wystarczy dać takie przykłady jak, cegła, pustaki czy beton komórkowy, aby wiedzieć o tym, że możliwość wyboru technologii ceramicznej jest ogromna. Jednak coraz częściej słyszy się, że bardziej opłaca się budować domy drewniane z drewna klejonego, bądź domy szkieletowe. Przyjrzyjmy się temu tematowi na przykładzie Ameryki, ponieważ na tym kontynencie (chodzi o Amerykę Północną), buduje się najwięcej domów drewnianych oraz domów szkieletowych. W ramach uzupełnienia możemy jeszcze zaznaczyć, że krajami, w których buduje się dużo z drewna, są kraje skandynawskie, takie jak Norwegia czy Szwecja.
Dlaczego Amerykanie budują domy z drewna?
Na samym początku musimy powiedzieć, że na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi, czyli od razu musimy założyć, że kilka czynników oddziałuje razem w taki sposób, że po prostu dla Amerykanów budowanie domów z drewna, musi się w różny sposób oczywiście opłacać. Oczywiście budowa domów z drewna jest dość szerokim pojęciem, pod którym kryje się na przykład dom z drewna klejonego z drewna HBE. Zresztą technologia HBE jest obecnie bardzo popularna. Na pewno będziemy mogli wymienić tutaj takie czynniki jak, dostępność drewna, cenę takiego drewna, szybkość budowy oraz dopasowanie typu takiej budowy, do współczesnego trybu życia. O tych wszystkich aspektach będziemy musieli sobie opowiedzieć, ponieważ nasze społeczeństwo w wielu przypadkach, zaczyna przypominać społeczeństwo amerykańskie i być może, to właśnie z tego powodu, domy drewniane oraz domy szkieletowe, mogą być dla nas zdecydowanie lepszym wyborem, niż klasyczny dom murowany.
Dostępność i jakość budulca
Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Kanadzie oraz w krajach skandynawskich, nie brakuje budulca do tego, aby budować domy drewniane. Kraje te mają na swoich obszarach olbrzymie tereny, które są porośnięte lasami i po prostu przy takiej ilości drewna, budulec jest stosunkowo tani. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na to, że drewno, które rośnie na przykład w Polsce i takie samo drewno (chodzi tutaj o gatunek drzewa), które rośnie na przykład w Szwecji lub w Kanadzie, jakościowo mogą się różnić. Osoby, które pierwszy raz o tym słyszą, nie dowierzają, ale można to w bardzo łatwy sposób wytłumaczyć. Chodzi tutaj głównie o to, że na północy okres wegetacji roślin jest krótszy, dlatego drewno, kiedy tworzy słoje przyrostów rocznych, wykazuje mniejszą grubość tych słojów. Drzewo więc rośnie dłużej. Jeżeli sobie byśmy porównali dwa drzewa o takich samych wymiarach, to okazuje się, że na północy drzewo musi rosnąć na przykład 30 lat, aby osiągnąć takie same gabaryty, jak w Polsce przez lat 20 lub 25. Wpływa to w bardzo dużym stopniu na jakość drewna konstrukcyjnego, które jest tych drzew pozyskiwane. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, że drewno, które jest wykorzystywane we współczesnych konstrukcjach, nie jest to po prostu zwykłe drewno. Najczęściej jest to drewno klejone warstwowo, które to charakteryzuje się zdecydowanie lepszymi właściwościami wytrzymałościowym i ognioodpornymi, niż zwykłe drewno, które jest pozyskiwane bezpośrednio z lasu.
Cena budowy domu
Cena budowy domu jest to pewna stała uniwersalna, która będzie wyznacznikiem w każdym kraju. Im coś tańsze, ale funkcjonalne, tym prawdopodobnie z tego będziemy częściej korzystać. Tutaj domy drewniane bądź domy szkieletowe, na pewno deklasują konstrukcje murowane. Deklasują tak naprawdę na kilku polach. Jak wspomnieliśmy, materiał budulcowy w Stanach Zjednoczonych jest tańszy niż klasyczne materiały budowlane, takie jak na przykład cegła czy pustaki, więc już tutaj drewno ma przewagę. W Polsce jest podobnie, chociaż ta różnica nie jest jeszcze aż tak duża, ponieważ nie rozwinęliśmy jeszcze w odpowiednio dużym stopniu budownictwa tego typu domów. Prawdopodobnie z czasem będzie się to jednak zmieniać. Musimy również wziąć pod uwagę, że działka, na której będziemy chcieli postawić dom drewniany, nie musi spełniać bardzo rygorystycznych warunków geotechnicznych, więc również będzie tańsza. Podobnie czas budowy domu drewnianego, który może trwać kilka tygodni, a budowa domu murowanego będzie trwała od roku do trzech lat.
Współczesne społeczeństwo
Chociaż domy drewniane są dość trwałe, to na pewno nie są tak trwałe, jak domy murowane. We współczesnych społeczeństwach budowa tak trwałych domów, jak murowane najczęściej mija się z celem, ponieważ bardzo często zmieniamy miejsce zamieszkania i nawet jeżeli byśmy całe życie mieszkali w jednym domu, to prawdopodobieństwo, że nasze dzieci będą też w nim mieszkać, jest niewielkie. Natomiast kupujący najczęściej są kupić działkę budowlaną, ponieważ będą chcieli wybudować sobie na takie działce swój dom pod swoje własne potrzeby, więc budowa domów drewnianych oraz szkieletowych, zwyczajnie jest bardziej nowoczesna.