Leczenie osteoporozy – osteoporoza to choroba, która atakuje tkankę łączną, osłabiając kości. Oznacza to, że na chorobę cierpi kręgosłup i kończyny. Pacjenci mogą odczuwać ból ramion, nóg, pleców oraz zwiększoną kruchość kości i paznokci. Mieszkając nad Odrą i odczuwając pierwsze objawy, trzeba skonsultować się z lekarzem ortopedą, Szczecin to dobry wybór, bo są tam doświadczeni specjaliści.

Choroba jest bardzo podstępna, ponieważ nie ma wyraźnych charakterystycznych objawów, dopóki dana osoba nie ma złamania. Głównym zadaniem leczenia jest zatrzymanie jego progresji i zapobieganie powikłaniom. Im szybciej rozpocznie się leczenie osteoporozy, tym większa szansa na uniknięcie katastrofalnych konsekwencji.

Objawy, które powinny Cię niepokoić i skłonić Cię do wizyty u szczecińskiego lekarza ortopedy

Leczenie osteoporozy
Leczenie osteoporozy

Główne objawy to ból stawu biodrowego, okolicy krzyżowej, a także żeber, kostek i klatki piersiowej. W pierwszym etapie ból jest łagodny, może występować rzadko i można go łatwo uśmierzyć za pomocą środków przeciwbólowych. W miarę postępu choroby ból staje się uporczywy, a napięcie mięśni, sztywność, ból obserwuje się nawet w badaniu palpacyjnym. W nocy możesz odczuwać skurcze. Objawy osteoporozy obejmują również częste złamania, słabą postawę oraz zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Rezonans magnetyczny na zlecenie chirurgów ortopedów w Szczecinie ukazujący deformacje kręgów.

Przyczyny osteoporozy

Przyczyny osteoporozy są wielorakie. Ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Jeśli krewny ma osteoporozę, choroba prawdopodobnie rozwinie się u potomstwa. Zwykle jest przekazywana bezpośrednio z rodzica na dziecko. Czasami pokolenia. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim chirurga ortopedy w Szczecinie brane będą pod uwagę czynniki wpływające na rozwój osteoporozy, do których można zaliczyć:

  • Palenie: wykazano, że nikotyna przyspiesza usuwanie wapnia z tkanki kostnej – choroba, na którą częściej zapadają palacze
  • Niedobory składników odżywczych – nadużywanie tłuszczu i jednoczesne spożywanie mniej niż 1 mg wapnia może osłabiać kości
  • Niska masa ciała i niski wzrost (statystycznie potwierdzone, że osoby te znajdują się w specjalnej strefie ryzyka)
  • Zaawansowany wiek: Starsi ludzie są bardziej podatni na osteoporozę, ponieważ masa kostna nie narasta do 25 roku życia (i zmniejsza się dopiero po tym)
  • Menopauza: W tym okresie rozpoczyna się wiele chorób, w tym osteoporoza.

Zagrożone są również osoby z marskością wątroby, niedoczynnością tarczycy, zapaleniem stawów, anemią i wieloma zaburzeniami endokrynologicznymi. Dlatego wskazane jest, aby nie zapomnieć o regularnych badaniach lekarskich i uczęszczaniu na nie. Jeśli ktoś cierpi na osteoporozę lub zauważy powyższe objawy, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ortopedą w Szczecinie, zapobiegnie to dalszemu rozwojowi choroby.

Warto sprawdzić:

Diagnoza polecana przez ortopedów w Szczecie

Diagnozy nie można postawić wyłącznie na podstawie wywiadu i badania. Wymagana jest pełna diagnoza, a ortopeda będzie w stanie ocenić ogólny stan układu hormonalnego i odpornościowego, a mianowicie:

      • RTG kręgosłupa
      • kompleksowe badania krwi
      • Oceń stan hormonalny i tarczycy
      • Monitoruj poziom wapnia
      • Skanowanie radioizotopowe.

Aby potwierdzić diagnozę i monitorować stan, należy regularnie poddawać się badaniom i umawiać wizytę u lekarza ortopedy w Szczecinie, aby uniknąć powikłań, jakie często powoduje ta choroba.

Leczenie osteoporozy

Nie ma jednego planu leczenia osteoporozy. Pacjenci otrzymują osobistą poradę, terapię, która zapobiega destrukcji tkanki kostnej, łagodzi ból i wzmacnia stawy. Leczenie osteoporozy odbywa się w kilku kierunkach:

      • Dieta: Pokarmy bogate w wapń
      • Farmakoterapia: kompleksy witaminowe, leki przepisane przez chirurga ortopedę.
      • Suplement z witaminą D i wapniem. Spożywanie tych pierwiastków w odpowiednich dawkach powoduje szybki wzrost gęstości mineralnej kości i zmniejszenie częstości złamań.
      • Leczenie bisfosfonianami może zmniejszyć ryzyko złamań o 30-50% i zwiększyć gęstość kości.
      • Kalcytonina. Hamują resorpcję kości i mają wyraźny efekt przeciwbólowy.
      • Laseroterapia, jeśli pacjent odczuwa silny ból i trudności w poruszaniu się.
      • Elektroforeza i fizjoterapia (zespół łagodzenia bólu)
      • Ćwiczenia fizjoterapeutyczne.
      • Noś gorset (ortezę).
      • Spaceruj na świeżym powietrzu.

Jeśli osteoporoza jest ciężka i rozwijają się powikłania, chirurg ortopeda może skierować pacjenta na salę operacyjną. Należy pamiętać, że w przypadku potwierdzenia diagnozy należy wykluczyć poważne obciążenie. Mimo szybkiego i odpowiedniego leczenia rokowanie jest dobre, należy zadbać o układ mięśniowo-szkieletowy, a sport (np. gry w piłkę) odchodzi się od spokojnego trybu życia. Osteoporoza nie objawia się w żaden sposób, dopóki masa kostna nie zostanie zmniejszona o 20 do 30 procent. Dlatego po 40 roku życia zaleca się konsultację z endokrynologiem przynajmniej raz w roku.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl

Explore More

Badania prenatalne Szczecin

Badania prenatalne Szczecin

Badania prenatalne w Szczecinie obejmują różnorodne metody, które mają na celu ocenę zdrowia płodu oraz wykrycie ewentualnych wad genetycznych czy rozwojowych. Wśród najpopularniejszych rodzajów badań prenatalnych wyróżnia się badania ultrasonograficzne,

Witamina C – gdzie warto kupić?

Witamina C - gdzie warto kupić?

Zależy Ci na własnym zdrowiu? Chcesz, by organizm dobrze funkcjonował? W takim razie warto zastanowić się nad tym konkretnym aspektem. Czym cechuje się witamina C? Dlaczego niekiedy nie ma innego

Masaż relaksacyjny Koszalin

Masaż relaksacyjny w Koszalinie to nie tylko przyjemność, ale również szereg korzyści zdrowotnych, które wpływają na samopoczucie oraz ogólną kondycję organizmu. Regularne korzystanie z tego rodzaju masażu może znacząco obniżyć