Alkoholizm jest prawdopodobnie najczęściej występującym zaburzeniem związanym z uzależnieniem w Polsce. Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyczy niewielu osób, być może milionów. Gdzie leczy się alkoholizm? Jednak niewiele z tych osób szuka pomocy w ośrodkach leczenia uzależnień od alkoholu. Alkoholizm nie musi być tą formą alkoholizmu, kiedy osoba staje się znana jako włóczęga.
Istnieje duża grupa funkcjonujących alkoholików, którzy jakoś sobie w jakimś stopniu radzą z życiem, co nie zmienia faktu, że borykają się z problemami uzależnień. Oczywiście wiele osób wie, że są uzależnione, ale dopóki funkcjonują w określony sposób i nikt nie podejrzewa, że np. są uzależnione, będą próbowały ukryć problem, choćby dlatego, że np. terapia może zostać odkryta, To jest to, czego ci ludzie nie chcą. Zastanowimy się, jak leczyć alkoholików.
Różne rodzaje leczenia alkoholizmu
Zaczynamy od powiedzenia sobie, że to naprawdę musi zależeć od osoby uzależnionej, aby skutecznie wyleczyć się z jakiegokolwiek uzależnienia od narkotyków, w tym alkoholizmu. Środki przymusu zwykle nie przynoszą pożądanych rezultatów, a raczej przynoszą, ale w raczej małych przypadkach. Świetny przykład tego, jak działa dobrowolne leczenie alkoholizmu, jak sukces grupy AA i oczywiście każdy, kto dołącza do takiej grupy, zaczyna chodzić na mitingi, dobrowolnie wykonywać swoją wolę, a następnie skutecznie leczyć alkoholizm.
Leczenie alkoholika w sposób przymusowy, na przykład w zamkniętym ośrodku leczenia alkoholizmu, nie jest skutecznym podejściem, chociaż czasami alkoholik tak się uzależnił, że faktycznie naraża siebie, swoją rodzinę, a właściwie całe swoje otoczenie. Czasami po prostu nie ma wyjścia. Można podjąć próbę przymusowego leczenia w zamkniętych ośrodkach leczenia odwykowego, ale wymaga to orzeczenia sądu.
Jak wspomnieliśmy, w Polsce istnieją różnego rodzaju ośrodki, do których można się udać, aby spróbować wyleczyć się z alkoholizmu. Należą do nich prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu oraz ośrodki państwowe. Oczywiście nie zawsze to działa, a w niektórych przypadkach wystarczy udać się lub zostać skierowanym do ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu. Ośrodki te dzielą się na długoterminowe ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu oraz ośrodki krótkoterminowe.
Po pierwsze, gdy znajdziemy się w takim ośrodku, będziemy musieli zrobić detoksykację alkoholową i zdać się na wkładki Esperal. Jest to bardzo trudny i czasami zagrażający zdrowiu proces, dlatego najlepiej wykonywać go w ośrodku, ponieważ wtedy jesteśmy pod stałą kontrolą lekarską. Może to być prywatny ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu lub publiczny ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu. Programy w nich są takie same. Tak się składa, że podczas detoksu pacjent musi przyjmować różnego rodzaju inne leki lub substancje zamiast alkoholu, aby organizm mógł sam usunąć alkohol.
Czy alkoholików można leczyć siłą?
Porozmawiajmy teraz o przymusowym leczeniu, bo w Polsce niektórzy są do niego zmuszani. Jak wspomnieliśmy, alkoholik, który pije patologicznie, może narazić siebie, swoją rodzinę lub innych na niebezpieczeństwo. Najczęściej grozi w taki sposób, że w dodatku nie mam kontroli nad swoimi finansami. Wyobraźmy sobie sytuację w małżeństwie, gdzie jedna z osób chorobliwie pije i zawsze miała dostęp do wspólnych kont i wspólnych środków.
Poza tym może wydać każde pieniądze na alkohol. To oczywiście zagraża funkcjonalności całego domu. W takim przypadku, aby ratować małżeństwo lub próbować ratować małżeństwo, możemy złożyć specjalny wniosek do gminy miejsca zamieszkania o przymusowe odtrucie takiej osoby. Gmina występuje w naszym imieniu do sądów, a sąd rejonowy może wydać wyrok zezwalający na taki zabieg.
Dlaczego leczenie alkoholizmu nie zawsze działa?
Wiele osób, które wyzdrowiały z alkoholizmu, popadnie w alkoholizm z powrotem. Nie zawsze dzieje się to zaraz po zakończeniu leczenia lub po zaprzestaniu działania leku Esperal. Trwa to przez wiele lat, nawet po zaprzestaniu picia. Składa się na to wiele przyczyn, ale jako jedną z najważniejszych wielu ekspertów wymienia dostępność alkoholu w Polsce oraz nasz kulturowy stosunek do alkoholu.
W Polsce pijemy prawie zawsze. Ludzie, którzy nie piją, są traktowani jak dziwacy lub zawsze z góry podejrzewa się, że najwyraźniej mają problem z piciem. Oczywiście to się zmienia w czasie, ale te zmiany są bardzo powolne i najczęściej w Polsce osób z problemem alkoholowym jest więcej niż mniej.