Wykorzystanie radaru w systemach zabezpieczenia technicznego – Podczas ochrony obiektów ważne jest, aby ograniczyć liczbę fałszywych alarmów, jednocześnie nie pomijając rzeczywistych zdarzeń. Standardowe systemy nadzoru działają stabilnie w dobrych warunkach optycznych, ale mogą ulec awarii w przypadku zakłóceń (niekorzystne warunki pogodowe).

Radar pozwala uniknąć tego problemu. Systemy bezpieczeństwa, w których głównym elementem roboczym jest radar, to stosunkowo nowy kierunek w ochronie własności prywatnej i komercyjnej. Wcześniej podobne systemy ochrony były stosowane tylko w przemyśle wojskowym i pokrewnym. Po dokonaniu oceny ich zalet, wyprodukowano nowe systemy bezpieczeństwa do użytku komercyjnego w instalacjach cywilnych, które szybko stały się popularne.

Cel zastosowania radaru w systemach zabezpieczenia technicznego

Radary w systemach zabezpieczenia technicznego przeznaczone są do ochrony naziemnej dużych obszarów przemysłowych i infrastruktury krytycznej przed niepożądanym personelem i pojazdami. Radar jest urządzeniem wyposażonym w szereg technologii służących do wykrywania obiektów oraz określania ich zasięgu i parametrów geometrycznych metodami opartymi na emisji fal radiowych i rejestrowaniu odbić od obiektów. Zasadniczo jest to technologia wykorzystująca fale radiowe do wykrywania obiektów i określania ich odległości. Opracowane do celów wojskowych, szybko trafiły na inne rynki. Do popularnych dziś zastosowań należą: prognozowanie pogody, monitorowanie ruchu, ochrona obiektów prywatnych i cywilnych, unikanie kolizji w lotnictwie i żegludze.

Dziś, obserwując zastosowanie radarów w systemach bezpieczeństwa technicznego, mogą one uzupełniać kamery i sprzęt wykorzystujący inne technologie w celu rozbudowy i zwiększenia efektywności systemów nadzoru. Radar przeznaczony jest do monitorowania terenów otwartych. Mogą to być tereny przemysłowe, parkingi, lotniska, porty, na których w okresie ochronnym nie jest prowadzona żadna działalność.

Cel radaru

Aby podjąć działania przeciwko zagrożeniu, nie wystarczy wykryć cel, ważne jest, aby go rozpoznać: określić rozmiar, rodzaj i prędkość zagrożenia. Systemy bezpieczeństwa można więc uzupełnić o kamery PTZ ze zmiennym zoomem. Radar w systemach bezpieczeństwa sprawdził się w sytuacjach, w których inne technologie nadzoru mogą zawieść, takich jak słabe oświetlenie, ciemność i mgła.

Urządzenie zapewnia stabilną pracę w sytuacji, gdy monitoring wizyjny połączony z analizą obrazu wideo może wywołać fałszywe alarmy: w przypadku poruszających się cieni lub świateł w okolicy, przy złej pogodzie lub np. gdy na zainstalowanych kamerach pojawią się krople deszczu lub owady. Kolejną zaletą radaru jest prywatność nadzoru. Nie można zidentyfikować osób na podstawie danych otrzymanych z radaru. Radar w systemie bezpieczeństwa może być używany jako samodzielne urządzenie. Dotyczy to obszarów, w których kamery są zabronione ze względu na prywatność.

Radar 3D w technologii CTRL+SKY RADAR System bezpieczeństwa

Wykorzystanie radaru w systemach zabezpieczenia
Wykorzystanie radaru w systemach zabezpieczenia

System radarowy Ctrl+Sky Radar 3D szybko śledzi obiekty w promieniu 360 stopni w odległości 3-5 kilometrów. Te innowacyjne urządzenia nie posiadają ruchomych części, wykorzystują pasywne chłodzenie, a analiza zebranych danych odbywa się bezpośrednio w urządzeniu. W tym systemie zabezpieczeń technicznych znajduje się czujnik radarowy FMCM (Frequency Modulated Continuous Wave), którego zadaniem jest ograniczenie częstotliwości po stronie przetwarzania danych. RADAR 3D działa w paśmie X, wykorzystuje technologię MIMO (jednoczesne wysyłanie i odbieranie wielu strumieni danych) oraz transmisję wieloantenową, dzięki czemu wykrywanie obiektów jest dokładniejsze.

System Ctrl+Sky zawiera autorskie rozwiązania, dzięki czemu specjaliści bez problemu dostosują go do wymagań danego klienta. System jest dwojakiego rodzaju, a mianowicie: stacjonarny i mobilny. W pierwszym przypadku systemy zabezpieczeń technicznych mają za zadanie trwale chronić określony obiekt lub teren. Radar z kolei może łatwo zmieniać swoje położenie w zależności od aktualnych potrzeb.

Niezależnie od wybranego typu, Ctrl+Sky zostało dopracowane pod kątem optymalnej wydajności, z uwzględnieniem specyfiki aplikacji docelowej. Zastosowanie tego typu radaru w systemach bezpieczeństwa technicznego okazało się bardzo przydatne. Działają na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, obiektów rządowych i prywatnych, lotnisk, dużych wydarzeń, stadionów i stref VIP.

Radar jako integralna część systemu przeciwdronowego

Rosnące zagrożenie ze strony dronów powoduje, że należy szukać rozwiązań, które pozwolą je wyeliminować. Ctrl+Sky jest przydatny w technicznych systemach bezpieczeństwa, ponieważ jest skuteczny przeciwko tym dronom. Zadaniem radaru jest najpierw wykrycie drona, następnie śledzenie go, a na końcu stłumienie. Charakteryzuje się dokładnością śledzenia, skutecznością zagłuszania dronów. Osoby obsługujące radar mogą za pomocą specjalnej aplikacji C2 konfigurować, monitorować i sterować całym systemem. Co bardzo ważne, z systemu antydronowego Ctrl+Sky można korzystać zarówno w dzień, jak iw nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Explore More

Klimatyzacja Olsztyn

Klimatyzacja Olsztyn

Klimatyzacja w Olsztynie to temat, który zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście rosnących temperatur latem. Wprowadzenie systemu klimatyzacyjnego do domu lub biura przynosi wiele korzyści, które mogą znacząco poprawić komfort

Fotowoltaika świętokrzyskie

Fotowoltaika świętokrzyskie

Fotowoltaika świętokrzyskie staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w odnawialne źródła energii, doceniając zarówno ekologiczne jak i ekonomiczne korzyści wynikające

Jak działa ochrona obwodowa ogrodzeń?

Jak działa ochrona obwodowa ogrodzeń?

Jak działa ochrona obwodowa ogrodzeń? Komfort życia w Polsce stopniowo wzrasta. Ma na to wpływ wiele czynników: wyższe zarobki w pracy, wpływ firm zagranicznych na polską gospodarkę czy też wynajdywanie