Płytki podłogowe imitujące drewno to świetny wybór do każdego pomieszczenia. Wyglądają dobrze zarówno w kuchni czy łazience, jak i w salonie, a nawet na zewnątrz budynku. Jednak aby cieszyły nasze oczy, musimy umieć poprawnie je czyścić. Jak to robić?

Czym są płytki imitujące drewno?

Płytki podłogowe drewnopodobne to jeden z wielu rodzajów kafelków, jakimi możemy wykańczać nasze mieszkania. Są bardzo uniwersalne – równie dobrze sprawdzą się jako płytki na ogrzewanie podłogowe w łazience, jak i do kuchni czy salonu. Materiał, z jakiego są wykonywane to zwykle terakota lub gres, bardzo przypominają więc kafle, do których przyzwyczaić zdążyło nas polskie wnętrzarstwo.

Tak samo jak w przypadku każdych innych płytek, możemy je kupić w wersji szkliwionej lub matowej, dostępne są również takie odporne na działanie środków chemicznych oraz ścieranie. Na rynku znajdziemy nawet płytki zewnętrzne https://ceramixplytki.pl/9-plytki-zewnetrzne drewnopodobne – te będą mrozoodporne oraz mogą być dodatkowo antypoślizgowe.

Jak czyścić płytki drewnopodobne?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, gdzie czyścimy kafelki. Płytki do salonu wymagać będą nieco innej pielęgnacji niż płytki kuchenne. Jeszcze inaczej będzie w przypadku ceramiki drewnopodobnej położonej w łazience.

Jak przygotować pomieszczenie?

Wiele osób jest zdania, że czyszczenie płytek zacząć należy od wietrzenia pomieszczenia, które zamierzamy wysprzątać. W niektórych przypadkach te osoby faktycznie mogą mieć rację. Wietrzenie jest potrzebne wtedy, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami, w których często zbiera się wilgoć. Przede wszystkim będzie to więc kuchnia lub łazienka. Te pomieszczenia przed czyszczeniem płytek rzeczywiście potrzebować będą starannego wierzenia, które osuszy ściany i podłogi oraz usunie nieprzyjemne zapachy.

To jednak nie koniec przygotowań. Aby czyszczenie przebiegało sprawnie, usunąć musimy wszystko, co stanąć może na naszej drodze. Z łazienki wystawiamy więc stojące przy ścianach środki higieny osobistej i wiszące na nich ręczniki, zaś z kuchni wynosimy krzesła i wszelkie inne zawadzające w sprzątaniu przedmioty.

Co będzie potrzebne?

Aby oczyścić płytki z osadzającego się na nich brudu, potrzebować będziemy przynajmniej kilku akcesoriów. Warto zaopatrzyć się w następujące rzeczy:

  • Gumowe rękawiczki,
  • Czyste obuwie,
  • Środki czystości,
  • Miękka szmatka lub gąbka.

Gumowe rękawiczki potrzebne są nam wówczas, gdy nie lubimy jak nasze ręce mają kontakt z środkami czystości. Nie są jednak elementem niezbędnym. Wiele osób w trosce o środowisko naturalne po prostu z nich rezygnuje, zwłaszcza jeśli do czyszczenia płytek drewnopodobnych nie używa środków chemicznych.

Czyste obuwie będzie niezbędne, ponieważ czyszcząc podłogę w brudnych butach nigdy tak naprawdę nie będziemy w stanie ukończyć tego zadania. Najlepiej sprawdzą się tutaj miękkie pantofle lub po prostu skarpety. Nie są zalecane natomiast bose stopy, które mogą na umytej podłodze pozostawić nieestetyczne ślady.

Do czyszczenia używać będziemy miękkiej gąbki lub ścierki. W ten sposób nie uszkodzimy ani nie zarysujemy kafelków. Jeśli chodzi o środki czystości, doskonale sprawdzą się zarówno te domowe, jak i dostępne w sklepach.

Usuwanie kurzu

Pierwszą warstwą brudu na kafelkach zawsze jest kurz, niezależnie od pomieszczenia. Należy go usunąć, aby móc przejść do właściwego czyszczenia. Najlepiej jest to zrobić przy pomocy miękkiej gąbki lub ścierki. Dobrze będzie, jeśli wcześniej zwilżymy narzędzie letnią wodą, w ten sposób zbierzemy cały kurz, bez ryzyka, że tylko go poruszymy i znów będzie się unosił w powietrzu, by po chwili ponownie osiąść na podłogi i ściany.

Sauna dla płytek

Kolejnym krokiem jest otworzeniem porów w płytkach. Bardzo łatwo możemy to zrobić polewając je lub przecierając gąbką zamoczoną w wodzie. Jest tylko jeden warunek – woda musi być gorąca.

Czyszczenie kafelków

Wszystkie poprzednie kroki miały za zadanie przygotować kafelki do czyszczenia, aby ułatwić nam zadanie. Dzięki ich starannemu wykonaniu, sprzątanie w kuchni, łazience czy salonie przebiegnie bardzo szybko i bezproblemowo. Jedyne co musimy zrobić, to nałożyć środki czyszczące na kafelki, a następnie dokładnie wyczyścić je gąbką i spłukać. Otwarte pory ceramiki bez problemu oddadzą zebrany w ich zakamarkach brud.

Nabłyszczanie płytek

Aby zapobiegać ponownemu osadzaniu się kurzu oraz innych zabrudzeń, warto pomyśleć o położeniu na kafelki drewnopodobne https://ceramixplytki.pl/10-plytki-drewnopodobne warstwy nabłyszczającej. Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów, które umożliwią nam sprawne i szybkie położenie wosku, który stanowić będzie powłokę ochronną dla naszych ścian i podłóg.

Czym czyścić płytki drewnopodobne?

Podobnie – w sklepach znajdziemy również mnóstwo środków chemicznych, które ułatwią nam czyszczenie płytek. Jednak wiele osób woli tego typu preparaty przyrządzać samodzielnie w domu. Jest to oczywiście możliwe, a co więcej – banalnie proste.

Znakomitym domowym środkiem czystości jest na przykład woda z octem. Wystarczy nalać do butelki z dyfuzorem wody i dodać do niej octu. Proporcje wody i octu wynosić powinny 3:1. Taka mikstura sprawnie poradzi sobie z zabrudzeniami, kamieniem i nieprzyjemnymi zapachami, a kafelki pozostawi świeże i pięknie błyszczące. Zamiast octu możemy użyć także kwasku cytrynowego.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl

Explore More

Klimatyzacja

Klimatyzacja

Klimatyzacja: W dzisiejszych czasach, kiedy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne, klimatyzacja staje się nie tylko luksusem, ale często koniecznością. Kiedy temperatury latem sięgają rekordowych poziomów, a upały są

Czarna tapeta

Czarna tapeta

Czarna tapeta – czy warto się zdecydować? To właśnie pytanie często chodzi Ci po głowie? Czy czarna tapeta to będzie dobre rozwiązanie? Jest wiele argumentów, które przekonują Klientów do wyboru takich

Programowanie żaluzji fasadowych

Programowanie żaluzji fasadowych to technologia, która zyskuje na popularności w nowoczesnym budownictwie. Dzięki niej możliwe jest dostosowanie ilości światła wpadającego do wnętrza pomieszczeń oraz regulacja temperatury, co przekłada się na