Do czego służą kotwiczki w barku? Uraz barku i mający po nim miejsce silny ból, powstały w wyniku upadku bądź wykonania gwałtownego ruchu może być wywołany uszkodzeniem ścięgien, nazywanych stożkiem rotatorów. W takiej sytuacji ma miejsce osłabienie siły mięśniowej i upośledzenie funkcji ruchowych ramienia. Zabieg artroskopii barku pozwala wrócić do formy.

W tym właśnie zabiegu stosowane są kotwiczki, czyli specjalne implanty z szwami, które stosowane są do przymocowania uszkodzonego stożka rotatorów na pierwotne miejsce do kości. W niniejszym tekście przybliżamy temat kotwiczek w barku i dlaczego są tak istotne. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią. 

Dlaczego kotwiczki w barku tak często są stosowane?

Stożek rotatorów składa się z czterech ścięgien mięśni obręczy barkowej, które łączą kość ramienną z łopatką. Stożek rotatorów odpowiada za stabilizację ramienia, ruchy rotacyjne, odwiedzenie oraz położenie głowy kości ramiennej we właściwym miejscu. Bark to staw skomplikowany i posiadający obszerny zakres ruchu. W związku z tym mięśnie stożka rotatorów są używane w większości ruchów ramieniem, dlatego też w wielu przypadkach może dojść do uszkodzenia stożka rotatorów. Wtedy konieczne jest poddać się artroskopii, czyli zastosowaniu kotwiczek do przywrócenia dawnej sprawności.

Zobacz koniecznie:

Artroskopia to operacja wykonywana często u osób, które cierpią na ostrogę kości bądź zapalenia stożka rotatorów. Ponadto, to zabieg stosowany u osób wymagających naprawy powracającego zwichnięcia barku oraz usunięcia obrąbka. W przypadku naprawy więzadła, uszkodzonych ścięgien, niestabilności barku czy rozdartego pierścienia chrząstki – również. Istnieją również inne problemy barkowe, które mogą wymagać takiego zabiegu. Mowa tu o usuwaniu tkanki zapalnej lub chrząstki luźnej. Najrzadziej artroskopia stosowana jest do uwolnienia nerwu, zapalenia wyściółki stawu, naprawy złamań czy usunięcia torbieli. Zdarza się, iż np. wymiana stawu barkowego wymaga otwartego zabiegu operacyjnego ze znacznie bardziej rozległym nacięciem. 

Kotwiczki w artroskopowym leczeniu uszkodzonego stożka rotatorów

Leczenie operacyjne uszkodzenia stożka rotatorów najczęściej jest wykonywane techniką artroskopową, jednakże czasami wykonywane jest techniką otwartą lub mini-otwartą. Kotwiczki w barku, które stosowane są do przymocowania stożka rotatorów w pierwotne miejsce na kości, mają kształt niewielkich śrubek, które mają przy gwincie przymocowane nici. Kotwiczki są wkręcane lub wciskane w kość ramienną w miejscu, w którym przyczepia się stożek rotatorów. Z użyciem nici lekarz natomiast przeszywa zerwane ścięgno, naciąga i przyszywa do miejsca zakotwiczenia. W tym zabiegu stosowane są różne techniki stabilizowania, takie jak technika jednorzędowa, dwurzędowa czy Suture Bridge. W trakcie trwania artroskopii lekarz wykonuje nacięcia w okolicy barku, tak aby móc dostać się do środka, oczyścić kość i rozpocząć procedurę.

Jakie kotwiczki są stosowane do klasycznej stabilizacji stożka rotatorów?

Kotwiczki w barku
Kotwiczki w barku

Do klasycznego stabilizowania stożka rotatorów mogą być wykorzystane różne kotwiczki. Przede wszystkim stosuje się tytanowe kotwice, które są niewchłanialne. Mają one nici polietylenowe, również niewchłanialne, które są wprowadzane na swoje miejsce przez portale artroskopowe. Kotwiczki mają wielkość od 3 do 5 mm. Kotwiczka jest samogwintująca. Drugim rodzajem są kotwiczki niewchłanialne wykonane z polieteroeteroketonu. Materiał ten jest niewidoczny dla promieni RTG. Kotwiczka z PEEK usprawnia kontrolę oraz korektę napięcia nitek nawet w momencie, kiedy są one zablokowane. 

Lekarze stosują także kotwiczki niewchłanialne wykonane z materiału biokompozytowego. Nie stosuje się wtedy węzłów do stabilizacji stożka rotatorów. Kotwiczki te pozwalają na śródoperacyjne kontrolowanie napięcia szwów. Stosowane są również biowchłanialne kotwiczki, które kształtem przypominają spiralne. Mają one nici biowchłanialne oraz niewchłanialne, a także dwa rodzaju gwintów – jeden do warstwy gąbczastej, a drugi korowej kości.

W Polsce stosuje się kotwiczki wielu firm, zarówno takich, które produkują kotwiczki z nićmi, jak i ze szwami. W większych uszkodzeniach stożka rotatorów lekarze stosują czasami metody rekonstrukcji ze sztucznych więzadeł.

Rekonwalescencja po stabilizacji stożka rotatorów z użyciem kotwiczek

Po zabiegu artroskopii bark pacjenta unieruchamia się z użyciem specjalnej kamizelki mającej na celu usztywnienie. Czasami stosuje się też poduszki odwodzące, zakładane do sześciu tygodni. Półtora miesiąca – tyle trwa zagojenie się tkanek czy wygojenie się kotwiczek w kość.

Artroskopowa stabilizacja stożka rotatorów z użyciem kotwiczek ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ona mało inwazyjna, ale jednocześnie najczęściej jest stosowana przy uszkodzeniach ścięgien, które nie są znacznie przemieszczone. Według badań, artroskopia jest skuteczna u około 90% pacjentów w zwalczaniu bólu barku i często jest wybierana przez lekarzy, którzy uważają, iż to rozsądna opcja leczenia, która zmniejsza ból i polepsza ruchomość barku oraz sprawność.

 

Artykuł został utworzony we współpracy serwisu www.pka.org.pl ze specjalistą ortopedą z Ortho Expert.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl

Explore More

Miód nawłociowy

Miód nawłociowy

Miód nawłociowy to produkt pszczeli, który cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne. Wytwarzany jest z nektaru kwiatów nawłoci, rośliny znanej z bogactwa składników odżywczych.

Miód z akacji na co?

Miód z akacji to jeden z najdelikatniejszych i najczystszych rodzajów miodu, który cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne. Jest bogaty w naturalne cukry, witaminy oraz

Jaki kolor ma miód rzepakowy?

Miód rzepakowy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów miodu, który wyróżnia się nie tylko swoim smakiem, ale także unikalnymi właściwościami. Jego kolor jest jednym z najważniejszych aspektów, który przyciąga uwagę